Så Här Öppnar Du Kontrollpanelen Windows 10, 8, 7, Vista, Xp

Nov - 16
2021

Så Här Öppnar Du Kontrollpanelen Windows 10, 8, 7, Vista, Xp

Skanna, uppdatera och korrigera alla dina datordrivrutiner så att datorn och datorns tillbehör fungerar så smidigt som möjligt. Skydda data, enheter och program med nästa generations antivirus, uppdateringshantering och molnsäkerhetskopiering. Skyddar alla dina enheter, inklusive bärbara datorer, mobiler, datorer och surfplattor. Uppdatera webbläsaren om du vill se innehållet på den här webbsidan på rätt sätt. Under installationen startas datorn om flera gånger.

uppdaterar grafikdrivrutiner automatiskt

Enkelt webbkamera testStarta webbkameratest för att kontrollera om webbkameran är inställd och fungerar korrekt med bara ett enkelt klick. Det enklaste webbkameratestet du kan hitta på nätet. PCIe 4.0 är inte ett krav, men kan ge några extra procent bättre prestanda i utvalda spel. Vi uppdaterar ständigt produktsidan för grafikkorten med den senaste informationen från tillverkaren.

Datordrivrutinslösning För Förbättrad Prestanda Och Anslutning

Om inloggningsskärmen visas, logga in på ditt konto. Hämta och installera de senaste programvarorna och drivrutinerna samt den senaste versionen av BIOS. Vissa versioner av vissa modeller kan ha TPM inaktiverat och dolt på begäran från kunden.

Operativsystemet kommer automatiskt att känna igen att dessa drivrutiner är mer aktuella än de tidigare och kommer att använda dem från och med nu. Men nu när jag kom hem så är texten uppdatering måst göras för att win11 ska gälla är borta. Om du vill säkerhetskopiera dina personliga filer ska du följa dessa steg för att skapa en säkerhetskopia. Använd bara följande procedur när du inte kan välja återställningsmediet från menyn för startalternativ eller när du använder en extern optisk enhet. Om det går att starta från Återställningsmediet eller inte, är det mycket viktigt att återställa ändringarna som gjorts i BIOS, det innebär att du måste läsa in BIOS-standardinställningarna.

  • Det verkar även kunna vara Windows själv som strular och helt enkelt inte visar inloggningsrutan korrekt.
  • Tryck på mellanslagstangenten medan du håller på Fn för att slå på bakgrundsbelysningen.
  • Beroende på hur Windows är installerat på datorn från början verkar det som att det inte alltid går att använda återställningsfunktionen (även om vi tycker att det alltid borde gå!).

I annat fall, sök på datorns modellnamn (står som regel under datorn) följt av manual eller återställning och se om det finns någon specifik information för just din datormodell. Datorn rullar i en omstart utan att komma in i något OS, tvångsstänger jag av den och startar igen kommer jag in i menyn där jag får välja lite olika alternativ, bl.a. Gå tillbaka till en tidigare återställningspunkt, vilken den senare talar om inte finns. Även de andra alternativen, bl.a omstart, men då hamnar man rakt i en svart skärm eller tidigare omstartsloop. Byt därefter ut hårddisken i datorn till den nya SSD-disken och installera Windows 10 från USB-minnet https://driversol.com/sv. Det bör inte vara några problem att sedan aktivera den nya Windows-installationen med din vanliga produktnyckel.

Varför Välja Avast Driver Updater?

Använd steginspelaren för att spela in stegen för att återskapa problemet och använd sedan inspelningen för att få hjälp från någon annan. Använd de här verktygen för att identifiera problem i samband med programvara, drivrutiner och verktyg på datorn. I det här dokumentet beskrivs hur du använder de automatiska felsökningsverktygen i Windows. Du kan använda Filhistorik för att säkerhetskopiera dina filer och överföra dem till Windows 11. För instruktioner hur du säkerhetskopierar och sparar dina filer, se Säkerhetskopiera dina filer . Enheter som inte uppfyller de lägsta systemkraven fortsätter att använda Windows 10 och får stöd via säkerhetsuppdateringar. Kunder som använder långsiktiga serviceutgåvor stöds till och med de publicerade datumen för avslutat stöd.